Candidates for Courts of Limited Jurisdiction

The following are candidates for Tennessee judicial positions in courts of limited jurisdiction in the upcoming elections. Candidates whose names are in color have signed the Tennessee Fair Judicial Campaign Code of Conduct, which is designed to maintain the highest standards of discourse.

This list was compiled from multiple sources, so it may be incomplete. If you see errors or omissions, please contact TBA staff member Karen Belcher. Candidates with an asterisk (*) at the end of their name are incumbents who are retiring or not seeking re-election.

Listings for other courts: • Trial CourtsAppellate Courts

Courts of Limited Jurisdiction (by County)

Anderson County

• Don A. Layton, General Sessions, Div. I
• Ronald N. Murch, General Sessions
• Brandon K. Fisher, Juvenile Court

Bedford County

• Charles L. Rich, General Sessions

Benton County

John W. Whitworth, General Sessions

Bledsoe County

• Howard L. Upchurch, General Sessions

Blount County

• William R. Brewer Jr., General Sessions
• William Terry Denton, General Sessions
• Michael A. Gallegos, General Sessions
• Robert L. Headrick, General Sessions

Bradley County

Barrett T. Painter, General Sessions
• Sheridan C. Randolph, General Sessions
Daniel R. Swafford, General Sessions

Campbell County

Joseph M. Ayers, General Sessions

Cannon County

• Susan Melton, General Sessions

Carroll County

Larry J. Logan, General Sessions

Carter County

• John W. Walton, General Sessions

Cheatham County

• Phillip A. Maxey, General Sessions

Chester County

Larry F. McKenzie, General Sessions

Claiborne County

• Robert M. Estep, General Sessions

Clay County

• James D. White Jr., General Sessions

Cocke County

• John A. Bell, General Sessions

Coffee County

• Timothy R. Brock, General Sessions
Jere Ledsinger, General Sessions

Crockett County

Paul B. Conley III, General Sessions

Cumberland County

Larry Warner, General Sessions

Davidson County

• Rachel Bell, General Sessions
Melissa Kurtz Blackburn, General Sessions
Angelita Blackshear Dalton, General Sessions
• Gloria A. Dumas, General Sessions
• Daniel Eisenstein,* General Sessions
• Sue McKnight Evans, General Sessions
Wm. E. Higgins, General Sessions
John Aaron Holt, General Sessions
Michael F. Mondelli, General Sessions
• Casey  Moreland, General Sessions
Mark Richard Podis, General Sessions, Div II
Gale B. Robinson, General Sessions
Dianne Turner, General Sessions
• Sheila Calloway, Juvenile Court
Sophia Brown Crawford, Juvenile Court
Vince Wyatt, General Sessions

Decatur County

• Ricky L. Wood, General Sessions

Dekalb County

• Bratten Hale Cook II, General Sessions

Dickson County

• Durwood G. Moore, General Sessions
• A. Andrew Jackson, Juvenile Court

Dyer County

• Jason L. Hudson, General Sessions

Fayette County

Mike Whitaker, General Sessions

Fentress County

• Todd Burnett, General Sessions

Franklin County

Thomas C. Faris, General Sessions

Gibson County

Mark Agee, General Sessions
Robert W. Newell, Juvenile Court

Giles County

• John P. Damron, General Sessions

Grainger County

• Joe Wayne Wolfenbarger, General Sessions

Greene County

• Kenneth N. Bailey Jr., General Sessions

Grundy County

• William R. Anderson III, General Sessions

Hamblen County

W. Douglas Collins, General Sessions
Janice Snider, General Sessions
• Mindy Norton Seals, Juvenile Court

Hamilton County

• Larry Ables, General Sessions
David E. Bales, General Sessions
• Ronald Durby, General Sessions
Christie M. Sell, General Sessions
Clarence E. Shattuck Jr., General Sessions
Gary Starnes, General Sessions
Lila Statom, General Sessions
Robert "Rob" Philyaw, Juvenile Court

Hancock County

• Floyd W. Rhea, General Sessions

Hardeman County

• Chas. M. Cary, General Sessions
• W. Boyette Denton, General Sessions

Hardin County

• Daniel L. Smith, General Sessions

Hawkins County

• Todd Ross, General Sessions
Daniel Boyd, Juvenile Court

Haywood County

J. Roland Reid, General Sessions

Henderson County

• Robert Stevie Beal, General Sessions

Henry County

Vicki S. Snyder, General Sessions

Hickman County

• Samuel H. Smith,* General Sessions

Houston County

W. Sidney Vinson III, General Sessions

Humphreys County

• Haylee Ann Bradley-Maples, General Sessions
• Anthony L. Sanders, Juvenile Court

Jackson County

• Tiffany Gentry Gipson, General Sessions

Jefferson County

Johnson County

• William Bliss Hawkins, General Sessions

Knox County

Chuck Cerny, General Sessions
• Geoffrey P. Emery, General Sessions
• Andrew Jackson VI, General Sessions
• Patricia Hall Long, General Sessions
• Tony W. Stansberry, General Sessions
Timothy E. Irwin, Juvenile Court
• George T. Underwood, Jr., General Sessions
• Danny Goodman Jr., General Sessions

Lauderdale County

• Janice C. Craig, General Sessions
• Rachel J. Jackson, Juvenile Court

Lawrence County

Patricia McGuire, General Sessions

Lewis County

• Billy W. Townsend, General Sessions

Lincoln County

• N. Andy Myrick Jr., General Sessions

Loudon County

• Rex Alan Dale, General Sessions

McMinn County

• James F. Watson, General Sessions

McNairy County

Van D. McMahan, General Sessions

Macon County

• Ken Witcher Jr., General Sessions

Madison County

• Hugh H. Harvey Jr., General Sessions
• Christy R. Little, General Sessions

Marion County

Marshall A. Raines Jr., General Sessions
• R. Jay Blevins II, Juvenile Court Judge
Charles G. Jenkins, Jr., Juevenile Court Judge

Marshall County

• Lee Bussart Bowles, General Sessions

Maury County

• J. Lee Bailey III, General Sessions
• George Logan Lovell, General Sessions
• Bobby Sands, General Sessions

Meigs County

Jayne Crowley, General Sessions

Monroe County

• J. Reed Dixon, General Sessions

Montgomery County

Kenneth R. Goble Jr., General Sessions
• Ray Grimes, General Sessions
• Wayne C. Shelton, General Sessions

Moore County

• Terry Gregory, General Sessions

 

Morgan County

• Michael A. Davis, General Sessions

Obion County

Jimmy C. Smith, General Sessions
• Sam C. Nailling Jr., Juvenile Court

Overton County

• John R. Officer, General Sessions

Perry County

Kimberly M. Hinson, General Sessions

Pickett County

• Ronnie Zachary, General Sessions

Polk County

• Billy D. Baliles, General Sessions

Putnam County

• Nolan R. Goolsby, General Sessions
John P. Hudson, General Sessions
Steven D. Qualls, General Sessions

Rhea County

• Carol Ann Barron, General Sessions
• Jarred Shannon Garrison, General Sessions
Larry Roddy, General Sessions

Roane County

Dennis W. Humphrey, General Sessions
• Jeffery H. Wicks, General Sessions

Robertson County

• Burton D. Glover, General Sessions

Rutherford County


Keta J. Barnes, General Sessions
• Larry D. Brandon, General Session
Aaron Conklin, General Sessions
Tolbert Gilley, General Sessions
William Kevin Hodges, General Sessions
• David Loughry, General Sessions
Ben Hall McFarlin Jr., General Sessions
• Donna S. Davenport, Juvenile Court

Scott County

James L. Cotton Jr., General Sessions

Sequatchie County

• L. Thomas Austin, General Sessions

Sevier County

Jeff D. Rader, General Sessions
Dwight E. Stokes, General Sessions

Shelby County

• Bill Anderson Jr., General Sessions
Joyce C. Broffitt, General Sessions
Lynn Cobb, General Sessions
• John A. Donald, General Sessions
Tim J. Dwyer, General Sessions
• Phyllis B. Gardner, General Sessions
• Deborah Means Henderson, General Sessions
Karen L. Massey, General Sessions
Louis J. Montesi Jr., General Sessions
David L. Pool, General Sessions
Larry E. Potter, General Sessions
• Gwen Rooks, General Sessions
Loyce Lambert Ryan, General Sessions
• Betty J. Thomas Moore, General Sessions
• Lonnie Thompson, General Sessions
William C. Turner, General Sessions
• Curtis S. Person*, Juvenile Court

Smith County

• David Bass, General Sessions

Stewart County

G. Andrew Brigham, General Sessions

Sullivan County

Ray Conkin, General Sessions
J. Klyne Lauderback, General Sessions
• Mark Toohey, General Sessions
Wm A. Watson, General Sessions
Randy M. Kennedy, Juvenile Court

Sumner County

• Barry R. Brown, General Sessions
• James Hunter, General Sessions

Tipton County

• William A. Peeler, General Sessions

Trousdale County

• Kenny Linville, General Sessions

Unicoi County

• David R. Shults, General Sessions

Union County

• Darryl W. Edmondson, General Sessions

Warren County

• William M. Locke, General Sessions

Washington County

• Robert Arnold, General Sessions
• Robert Lincoln, General Sessions
• James A. Nidiffer, General Sessions
• Sharon Green, Juvenile Court

Wayne County

James Y. Ross Sr., General Sessions

Weakley County

• Thomas L. Moore Jr., General Sessions
• James H. Bradberry, Juvenile Court

White/Van Buren County

• Sam Benningfield, General Sessions

Williamson County

E. Denise Andre, General Sessions
• Lonnie Hoover, General Sessions
• Ernest Wilson Williams, General Sessions
Sharon Guffee, Juvenile Court

Wilson County

John T. Gwin, General Sessions
• Robert P. Hamilton, General Sessions
• C. Barry Tatum, General Sessions
Andy Wright, General Sessions
Haywood Barry, General Sessions