Candidates for Trial Courts

The following are candidates for Tennessee judicial positions in state trial courts in the upcoming August general election. Candidates whose names are in color have signed the Tennessee Fair Judicial Campaign Code of Conduct, which is designed to maintain the highest standards of discourse.

This list was compiled from multiple sources, so it may be incomplete. If you see errors or omissions, please contact TBA staff member Karen Belcher. Candidates with an asterisk (*) at the end of their name are incumbents who are retiring or not seeking re-election.

Listings for other courts: • Appellate CourtsCourts of Limited Jurisdiction

State Trial Courts (by Judicial District)

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

7th

8th

9th

10th

11th

12th

13th

14th

15th

16th

17th

18th

19th

20th

21st

22nd

23rd

24th

25th

26th

27th

28th

29th

30th

31st

 

 


1ST JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Thomas J. Seeley Jr.

Circuit Court, Part II
Jean A. Stanley

Criminal Court, Part I
Lisa Nidiffer Rice

Criminal Court, Part II
Stacy L. Street

Chancery Court
John C. Rambo


2ND JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
John S. McLellan III

Circuit Court, Part II
R. Jerry Beck

Criminal Court
Jim Goodwin

Chancery Court
E.G. Moody


3RD JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Alex C. Pearson

Circuit Court, Part II
Thomas J. Wright

Circuit Court, Part III
Mike Faulk

Criminal Court
John F. Dugger Jr.

Chancery Court
Douglas T. Jenkins


4TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Ben W. Hooper II

Circuit Court, Part II
Richard Robert "Dick" Vance

Circuit Court, Part III
Rex Henry Ogle

Circuit Court, Part IV
O. Duane Slone

Chancery Court (4th & 5th)
Telford E. Forgety Jr.


5TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Tammy M. Harrington

Circuit Court, Part II
David R. Duggan

Chancery Court (4th & 5th)
Telford E. Forgety Jr.


6TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Kristi Davis

Circuit Court, Part II
William T. Ailor
Harold Wimberly

Circuit Court, Part III
Deborah Stevens

Circuit Court, Part IV
Daniel Kidd
Greg McMillan

Criminal Court, Part I
Steven W. Sword

Criminal Court, Part II
Bobby Ray McGee

Criminal Court, Part III
Scott Green
Leland Price

Chancery Court, Part I
John F. Weaver

Chancery Court, Part II
Daryl R. Fansler
Clarence E. Pridemore Jr.

Chancery Court, Part III
Michael W. Moyers


7TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court
Donald R. Elledge

Chancery Court
Nichole Cantrell


8TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court
John McAfee

Criminal Court
E. Shayne Sexton

Chancery Court
Elizabeth C. Asbury
Andrew Tillman


9TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court
William McFarland
Michael S. Pemberton

Criminal Court
E. Eugene Eblen

Chancery Court
Frank Vernon Williams III


10TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Larry H. Puckett

Circuit Court, Part II
J. Michael Sharp

Circuit Court, Part III
Andrew Mark Freiberg

Criminal Court
Sandra N.C. Donaghy
Amy Armstrong Reedy

Chancery Court
Jerri Saunders Bryant


11TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
John B. "J.B." Bennett

Circuit Court, Part II
Jeff Hollingsworth

Circuit Court, Part III
L. Marie Williams

Circuit Court, Part IV
W. Neil Thomas III

Criminal Court, Part I
Barry A. Steelman

Criminal Court, Part II
Rebecca J. Stern

Criminal Court, Part III
Don W. Poole

Chancery Court, Part I
Pam McNutt Fleenor

Chancery Court, Part II
Jeffrey M. Atherton


 

12TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Thomas W. "Rusty" Graham

Circuit Court, Part II
J. Curtis Smith

Circuit Court, Part III
Justin Angel
Steve Blount

Chancery Court
Jeffrey F. Stewart


13TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Amy V. Hollars

Circuit Court, Part II
Randall A. York
Jonathan Young

Criminal Court, Part I
Gary McKenzie
William Fred Robertson Jr.

Criminal Court, Part II
David A. Patterson

Chancery Court
J. Lee Burgess
Ronald Thurman


14TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
L. Craig Johnson

Circuit Court, Part II
Vanessa Agee Jackson


15TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Clara W. Byrd

Circuit Court, Part II
Aubrey Givens
John D. Wootten Jr.

Criminal Court
Brian Fuller
Brody Kane

Chancery Court
Gordon Aulgur
Charles K. "C.K." Smith


16TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Jeffrey Peach
J. Mark Rogers

Circuit Court, Part II
David M. Bragg
Nathan Nichols

Circuit Court, Part III
M. Keith Siskin

Circuit Court, Part IV
Royce Taylor

Criminal Court
Keta J. Barnes

Chancery Court
Howard Wilson


17TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Forest A. Durard Jr.
Brooke Grubb

Circuit Court, Part II
Franklin Lee Russell

Chancery Court
James B. "J.B." Cox


18TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court
Joe H. Thompson

Criminal Court
Dee David Gay

Chancery Court
Louis W. Oliver III


19TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Ross H. Hicks

Circuit Court, Part II
Kate Dyer
William R. Goodman III

Circuit Court, Part III
Danny Brollier
Ben Dean
John H. Gasaway III

Chancery Court
Laurence M. McMillan Jr.


20TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Hamilton V. Gayden Jr.

Circuit Court, Part II
Amanda McClendon

Circuit Court, Part III
Phillip Robinson

Circuit Court, Part IV
Philip E. Smith

Circuit Court, Part V
Joseph P. Binkley Jr.

Circuit Court, Part VI
Thomas White Brothers

Circuit Court, Part VII
David Randall "Randy" Kennedy

Circuit Court, Part VIII
Kelvin Jones

Chancery Court, Part I
Claudia Bonnyman

Chancery Court, Part II
Carol L. McCoy
Jim Roberts

Chancery Court, Part III
Ellen Hobbs Lyle

Chancery Court, Part IV
Sabrina Johnson Orr
Russell T. Perkins

Criminal Court, Part I
Steve R. Dozier

Criminal Court, Part II
J. Randall Wyatt Jr.

Criminal Court, Part III
Cheryl A. Blackburn

Criminal Court, Part IV
Seth W. Norman

Criminal Court, Part V
Monte D. Watkins

Criminal Court, Part VI
Mark J. Fishburn


21ST JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Joseph "Woody" Woodruff

Circuit Court, Part II
James G. Martin III

Circuit Court, Part III
Michael Binkley

Circuit Court, Part IV
Timothy L. Easter


22ND JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
J. Thomas DuBois
Jim Travis Hamilton

Circuit Court, Part II
Robert L. Holloway Jr.

Circuit Court, Part III
Robert L. Jones

Circuit Court, Part IV
Stella L. Hargrove


23RD JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
David Wolfe

Circuit Court, Part II
Larry J. Wallace

Circuit Court, Part III
Jack Arnold
Suzanne M. Lockert-Mash
Steve Powers
Jerry V. Smith


24TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Charles Creed McGinley

Circuit Court, Part II
Vicki Hodge Hoover
Donald E. Parish

Chancery Court
Michael U. King
Carma McGee


25TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
J. Weber McCraw

Circuit Court, Part II
Joe H. Walker III

Chancery Court, Part I
William C. Cole

Chancery Court, Part II
Martha B. Brasfield


26TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Roy B. Morgan Jr.

Circuit Court, Part II
Donald H. Allen

Circuit Court, Part III
Kyle Atkins
Nathan Pride

Chancery Court
James F. Butler


27TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court
Steve Conley
Jeff Parham

Chancery Court
W. Michael Maloan


28TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court
Clayburn Peeples

Chancery Court
George R. Ellis
Harold R. Gunn


29TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court
Russell Lee Moore Jr.

Chancery Court
Tony A. Childress


30TH JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court, Part I
Julie Dichtel Byrd
Felicia Corin-Johnson
Leah J. Roen
Kyle Wiggins

Circuit Court, Part II
Kevin E. Reed
James F. Russell
Robert Wampler

Circuit Court, Part III
D'Army Bailey
Lee Ann Pafford Dobson

Circuit Court, Part IV
Gina C. Higgins
Matthew Steven Russell

Circuit Court, Part V
Joseph E. Garrett
Rhynette Northcross Hurd
Dwight D. Moore

Circuit Court, Part VI
Jerry Stokes

Circuit Court, Part VII
Donna M. Fields

Circuit Court, Part VIII
Venita Martin Andrews
Charles W. McDonald
Robert Samual Weiss
Cedrick Wooten

Circuit Court, Part IX
Robert L. Childers

Criminal Court, Part I
Micheal G. Floyd
Nigel R. Lewis
Paula L. Skahan

Criminal Court, Part II
Glenn Wright

Criminal Court, Part III
LaTonya Sue Burrow
J. Robert Carter Jr.

Criminal Court, Part IV
Carolyn Wade Blackett

Criminal Court, Part V
James M. Lammey Jr.
Mozella T. Ross

Criminal Court, Part VI
John W. Campbell
Alicia Howard

Criminal Court, Part VII
Kenya Brooks
Lee V. Coffee

Criminal Court, Part VIII
Chris Craft

Criminal Court, Part IX
Christine Cane
W. Mark Ward

Criminal Court, Part X
James C. Beasley Jr.

Chancery Court, Part I
Walter L. Evans
Michael Richards

Chancery Court, Part II
Ken Besser
Jim Kyle
Jim Newsom
Paul A. Robinson Jr.

Chancery Court, Part III
Kenny Armstrong


31ST JUDICIAL DISTRICT

Circuit Court
Larry Bart Stanley Jr.