State and District Mock Trial Coordinators

2012 Tennessee High School Mock Trial Competition

Troy Weston, Chair
Tennessee State High School
Mock Trial Committee
Eldridge & Blakney PC
400 W. Church Avenue, Suite 101
Knoxville, TN 37902
Phone: (865) 544-2010
tweston@ebtlaw.com

Candi Henry, Vice Chair
Tennessee State High School
Mock Trial Committee
Dodson Parker Behm & Capparella PC
P.O. Box 198806
Nashville, TN 37219
Phone: (615) 254-2291
chenry@dodsonparker.com


District 1
County: Shelby
Competition Dates: Feb. 7-9, 13, 15-16

Nicole Grida
Leitner, Williams, Dooley & Napolitan PLLC
80 Monroe Avenue, Suite 800
Memphis, TN 38103
(901) 527-0214
nicole.grida@leitnerfirm.com

Jonathan Nelson
Bass, Berry & Sims PLC
100 Peabody Place
Memphis, TN 38103
(901) 543-5988
jenelson@bassberry.com


District 2
Counties: Benton, Carroll, Chester, Crockett, Decatur, Dyer, Fayette, Gibson, Hardeman, Hardin, Haywood, Henderson, Henry, Lake, Lauderdale, McNairy, Madison, Obion, Tipton and Weakley
Competition Date: Feb. 25

Ashley Holliday
West Tennessee Legal Services Inc.
210 West Main Street
Jackson, TN 38301
(731) 426-1302
ashley@wtls.org


District 3
Counties: Bedford, Coffee, Franklin, Giles, Grundy, Lawrence, Lincoln, Maury, Moore and Wayne
Competition Date: Feb. 25

Cara Lynn
Tisher & Wolaver PLLC
39A Public Square
809 South Main Street
Columbia, TN 38402
(931) 388-8868
clynn@tgwlawfirm.com


District 4
Counties: Cannon, Hickman, Lewis, Marshall, Perry, Rutherford and Williamson
Competition Date: Feb. 25

Sam Dreiling
Sidwell & Barrett
121 1st Ave South, Suite 200
Franklin, TN 37064
(615) 790-8868
sbd@sidwell-barrett.com


District 5
County:
Davidson
Competition Dates: Feb. 17-18

Matthew C. Cox
Waddey & Patterson PC
1600 Division Street, Suite 500
Nashville, TN 37203
(615) 242-2400
mcc@iplawgroup.com

Lauren Paxton Roberts
Stites & Harbison PLLC
401 Commerce Street, Suite 800
Nashville, TN 37219
(615) 782-2284
lauren.roberts@stites.com


District 6
Counties: Cheatham, Dickson, Houston, Humphreys, Montgomery, Robertson, Stewart and Sumner
Competition Dates: TBD

Jay Johnson
Law Office of Joe R. Johnson II
101 5th Avenue West, Suite 50
Springfield, TN 37172
(615) 384-0284
iij@bellsouth.net

District 6 historically has been divided into a Western and Eastern Division, with the two divisions competing in a run-off to determine the district winner. This year, due to the decline of teams in the Western Division, all teams will compete in a single competition in Sumner County unless each division has four or more teams.


District 7
Counties: Bradley, Hamilton, McMinn, Marion, Meigs, Monroe, Polk, Rhea and Sequatchie
Competition Dates: Feb. 16, 17, 22

Jason Demastus
Office of the District Attorney
600 Market Street, Ste 310
Chattanooga, TN 37402
(423) 227-5888
demastuslaw@aol.com


District 8
Counties: Bledsoe, Clay, Cumberland, DeKalb, Fentress, Jackson, Macon, Overton, Pickett, Putnam, Smith, Trousdale, Van Buren, Warren, White and Wilson

In light of waning participation from this area, there will not be a competition in Distrixt 8 this year.

Rachel Moses
Legal Aid Society of Middle Tennessee
9 South Jefferson Avenue, Suite 102
Cookeville, TN 38501
(931) 528-7436
rmoses@lglaid.org


District 9
Counties: Blount, Cocke, Jefferson, Loudon
and Sevier
Competition Dates: Feb. 18

Ashley E. Morris
Attorney at Law
P.O. Box 5585
Maryville, TN 37802
(865) 927-8389
ashley@LegalTennessee.com

George R. Maifair
Attorney at Law
P.O. Box 82
Knoxville, TN 37901
(865) 323-6719
george@grmbankruptcy.com


District 10 & 13
District 10 Counties: Grainger and Knox; Anderson, Campbell, Claiborne, Morgan, Roane, Scott and Union
District 13 Counties: Anderson, Campbell, Claiborne, Morgan, Roane, Scott and Union
Competition Dates: Feb. 18 & 25

Jamie Ballinger-Holden
London & Amburn
607 Market Street, Suite 900
Knoxville, TN 37902
(865) 637-0203, Ext. 259
jballinger@latlaw.com

 


District 11 & 12

Counties: Carter, Greene, Hamblen, Hancock, Hawkins, Johnson, Sullivan, Unicoi and Washington
Competition Date: Feb. 18

Erin D. McArdle
Office of the First Judicial District
Attorney General
P.O. Box 38
Jonesborough, TN 37659
Office: (423) 341-5614
Cell: (423) 534-3308
edmcardle@tndagc.org


District 13

Counties: Anderson, Campbell, Claiborne, Morgan, Roane, Scott and Union

In light of the waning participation from District 13, schools in these counties will compete in District 10 for the 2012 Mock Trial Competition.


STAFF CONTACT

Stacey L. Shrader
Director, Young Lawyers Division
& State Mock Trial Coordinator
Tennessee Bar Association
221 Fourth Avenue North, Suite 400
Nashville TN 37219
Phone: (615) 383-7421
Toll Free: (800) 899-6993
Fax: (615) 297-8058
sshrader@tnbar.org