2010 Tennessee Judicial Candidates for Trial Courts

The following are candidates for Tennessee judicial positions in state trial courts in the upcoming elections. Candidates whose names are in color have signed the Tennessee Fair Judicial Campaign Code of Conduct, which is designed to maintain the highest standards of discourse.

This list was compiled from multiple sources, so it may be incomplete. If you see errors or omissions, please contact the TBA at email@tnbar.org.

Listings for other courts: • Appellate court judgesCandidates for courts of limited jurisdiction

State trial courts (by judicial district)

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

7th

8th

9th

10th

11th

12th

13th

14th

15th

16th

17th

18th

19th

20th

21st

22nd

23rd

24th

25th

26th

27th

28th

29th

30th

31st

 

 


1st Judicial District

2nd Judicial District

3rd Judicial District

4th Judicial District

5th Judicial District

6th Judicial District

7th Judicial District

8th Judicial District

9th Judicial District

10th Judicial District

11th Judicial District

12th Judicial District

13th Judicial District

Amy Hollars, Circuit Court

14th Judicial District

Vanessa Jackson, Circuit Court

15th Judicial District

David Durham, Criminal Court

16th Judicial District

17th Judicial District

18th Judicial District

19th Judicial District

20th Judicial District

Phillip Smith, Circuit Court

21st Judicial District

James Martin, Circuit Court, Division II

22nd Judicial District

23rd Judicial District

24th Judicial District

25th Judicial District

26th Judicial District

27th Judicial District

28th Judicial District

29th Judicial District

30th Judicial District

Lorrie Ridder, Circuit Court, Division 4
Rhynette Northcross Hurd, Circuit Court, Division 8
Venita Martin, Circuit Court, Division 8
• Michael Floyd, Circuit Court, Division 4
• Gina Higgins, Circuit Court, Division 4
• Joedae Jenkins, Circuit Court, Division 8
• Robert Weiss, Circuit Court, Division 8
• Latonya Burrow, Criminal Court
• Bobby Carter, Criminal Court, Division 3
• Claiborne Ferguson, Criminal Court, Division 3
• Larry Nance, Criminal Court, Division 3
• Gerald Skahan, Criminal Court, Division 3
• Glenn Wright, Criminal Court, Division 3

31st Judicial District