YLD Award Recipients

President's Award

1984-1985 Julie Hardin
1988-1989  Fredrick H.L. McClure
1989-1990  Lucian T. Pera
1990-1991  Gail Vaughn Ashworth
1991-1992  Tony Saunders
1992-1993  Keith Dennen
1993-1994  Stuart James
1994-1995  Jacqueline B. Dixon
1995-1996  Jeffrey Reed
1996-1997  Chapman Sellers-Morrow
1997-1998  Julie P. Bennett
1998-1999  Beth Dunning
1999-2000  Angelia Morie
2000-2001  W. Scott Sims
2001-2002  Danny Van Horn
2002-2003  Gregory McMillan
2003-2004  James Wheeler
2004-2005  Laura A. Steel
2005-2006  Tasha Blakney
2006-2007  Cynthia Cutler
2007-2008  Sarah F. Henry
2008-2009  Chris W. McCarty
W. Paul Whitt
2009-2010  David H. Veile
Stacie E. Winkler
2010-2011  Marisa Lee Combs
2011-2012 Rachel M. Moses
2012-2013 Shauna R. Billingsley
2013-2014 Aimee M. Luna


Special Recognitions

2001-2002
Cynthia Richardson Wyrick -- For outstanding service in revising the YLD Long Range Plan

2002-2003
Angelia Morie and Cynthia Richardson Wyrick -- For outstanding service in developing the Basic Legal Resources Handbook

2003-2004
David L. Johnson -- For outstanding service as chair of the Mock Trial Committee

2004-2005
Jonathan O. Steen -- For outstanding service as a past president

2005-2006
April York Berman -- For outstanding service as editor of the Tennessee Young Lawyer
Jordan S. Keller -- For outstanding service as chair of the Mock Trial Committee

2006-2007
Katrina J. Atchley -- For outstanding service as District 2 Representative

2006-2007
David McDowell -- For outstanding service as District 5 Representative

2007-2008
Matthew Potempa -- For outstanding service as a Young Lawyers Division board member
Michelle Greenway Sellers -- For outstanding service as YLD President-elect

2010-2011
Ahsaki E. Baptist -- For outstanding service as co-chair of the Diversity Committee and inaugural Diversity Leadership Institute
Blair Bennington Cannon -- For outstanding service as co-chair of the Diversity Committee and inaugural Diversity Leadership Institute
Joe A. Fanduzz -- For outstanding service as vice chair of the Membership & Law School Outreach Committee and inaugural Judicial Internship Program
Nathan E. Shelby -- For outstanding service as chair of the Membership & Law School Outreach Committee and inaugural Judicial Internship Program
David H. Veile -- For outstanding service as vice president, Long Range Planning Committee chair and Wills for Heroes Committee chair

2011-2012
Tasha C. Blakney -- For 10 years of exceptional service to the Young Lawyers Division, including service as President, East Tennessee Governor, member of the Long Range Planning Committee and chair of the inaugural Children’s Issues Committee

2012-2013
Troy S. Weston -- For four years of exceptional service to the Young Lawyers Division and to the Tennessee High School Mock Trial Program as both vice chair and chair of the Mock Trial Committee
Bradley M. Carter -- For five years of exceptional service to the Young Lawyers Division and two years of service as chair of the Wills for Heroes Committee, and for a strong ongoing commitment to serve first responders in Tennessee

2013-2014
Bradley M. Carter -- For six years of exceptional service to the Young Lawyers Division as District 10 Representative, Disaster Relief Committee Chair, and three years as Wills for Heroes Committee Chair, during which time the division provided free legal assistance to more than 1,200 first responders
Ashley H. Holliday -- For service as West Tennessee Governor, for significant efforts educating Tennesseans about free legal resources through the Library Education Project, and for outstanding contributions to the 2014 Diversity Leadership Institute


Public Service Day Project of the Year Award

2007-2008 Justin R. Martin
2008-2009 David G. McDowell
2009-2010 Michael P. Sayne
2010-2011 Rachel M. Moses
2011-2012 Rachel M. Moses
2012-2013 Ian P. Hennessey
Special Recognitions  
2007-2008 Kristal Hall Boone

 


Distinction in Publication Award

2010-2011 W. Michael Baisley

 


Stars of the Quarter

2004-2005
First Quarter
David A. Changas, Editor of E-DICT
Laura Steel, Chair of the Law School Outreach Committee
Second Quarter
Carol Anne Long, Chair of the CLE Committee
Tasha C. Blakney, Chair of the Children's Issues Committee
Third Quarter
Danielle W. Barnes, Chair of the Mock Trial Committee
Jordan S. Keller, Vice Chair of the Mock Trial Committee
Fourth Quarter
Dan D. Coughlin, East Tennessee Governor
Erin D. McArdle, Secretary

2005-2006
First Quarter
Laura Steel, Chair of the Law School Outreach Committee
Lee Bussart Bowles, Vice Chair of the Law School Outreach Committee
Effie V. Bean, Chair of the CLE Committee
Second Quarter
April Y. Berman, Editor of the Tennessee Young Lawyer
Ben W. Jones, Chair of the Membership Committee
Third Quarter
Jordan S. Keller, Chair, Mock Trial Committee
Tasha C. Blakney, Chair, Children's Issues Committee for Building Healthy Relationships
Blair B. Cannon, Vice Chair, Children's Issues Committee for Building Healthy Relationships
Fourth Quarter
Mason W. Wilson, Memphis City Captain, CLE Committee
Cynthia J. Cutler, Nashville City Captain, CLE Committee
Hillary B. Jones, Knoxville City Captain, CLE Committee
John M. Phillips, Chattanooga City Captain, CLE Committee

2006-2007
First Quarter
David A. Bates, Chair, Law School Outreach Committee
Clarence A. Wilbon, Law School Outreach Committee
David L. Johnson, ABA Liaison
Second Quarter
David G. McDowell, Chattanooga CLE Captain/District 5 Representative
Jason M. Pannu, Nashville Membership Captain
Third Quarter
Adam O. Knight, Mock Trial Committee Chair
Colleen M. Sweeney, Mock Trial Committee Vice Chair
Robb C. Bigelow, Mock Trial Committee
Candi Henry, Mock Trial Committee
David L. Johnson, Mock Trial Committee
Jordan S. Keller, Mock Trial Committee
David G. Thompson, Mock Trial Committee
Fourth Quarter
Marisa Lee Combs, Online CLE Captain/ Co-Author of First YLD Online CLE
Kimberly A. Bolton, Online CLE Captain/ Co-Author of First YLD Online CLE
Stephen R. Johnson, Co-Author of First YLD Online CLE
Jenny C. Rogers, Public Service Committee Chair
Mason W. Wilson, Public Service Committee Vice Chair/Law Day Coordinator

2007-2008
First Quarter
David A. Bates, Law School Outreach Chair
Ben W. Jones, Meeting Coordinator
Second Quarter
Candice L. Reed, CLE Committee Chair
Emily C. Taube, West Tennessee CLE Captain
P. Matt Potempa, Middle Tennessee CLE Captain
Carol Anne Long, East Tennessee CLE Captain
Elizabeth H. Parrott, New Lawyer CLE Captain
Kimberly A. Bolton, Online CLE Captain
M. Craig Smith, CLE Program Producer
Third Quarter
Colleen M. Sweeney, Mock Trial Committee Chair
Marisa Lee Combs, Mock Trial Committee Vice Chair
Benjamin T. Reese, Publications Committee Chair
Fourth Quarter
Jenny C. Rogers, Public Service Committee Chair
Kelli B. Guinn, Public Service Committee Vice Chair
Cynthia J. Cutler, Annual Meeting Chair
W. Paul Whitt, Wills for Heroes Coordinator

2008-2009
First Quarter
Wesley M. Bryant, Columbia Wills for Heroes Producer
John Jay Clark, Columbia Wills for Heroes Producer
Second Quarter
Effie V. Bean Cozart, Diversity Committee Chair
Mary H. Beard, Diversity Committee Vice Chair
Jason H. Long, Coordinator of TBA's 4/4 Public Service Day
P. Matt Potempa, CLE Committee Chair
Third Quarter
Marisa Lee Combs, Mock Trial Committee Chair
Fourth Quarter
Kristal H. Boone, District 9 Representative/Nashville Wills for Heroes Producer
David H. Veile, District 8 Representative for commitment to the Wills for Heroes program

2009-2010
First Quarter
Nathan E. Shelby, Membership & Law School Outreach Committee Chair
Stacie E. Winkler, CLE Committee Chair
Second Quarter
Mary Beth Haltom, CLE Committee Member
Joshua M. Roberts, Public Service Committee Chair
Third Quarter
Marisa Lee Combs, Mock Trial Committee Chair
Troy S. Weston, Mock Trial Committee Vice Chair
Fourth Quarter
Chris W. McCarty, CLE Committee Member
P. Matt Potempa, ABA District Representative for coordinating disaster legal services after the Flood of 2010

2010-2011
First Quarter
Ahsaki Baptist, Diversity Committee Co-Chair
Blair Bennington Cannon, Diversity Committee Co-Chair
Nathan E. Shelby, Membership & Law School Outreach Committee Chair
Joe Fanduzz, Membership & Law School Outreach Committee Vice Chair
Second Quarter
Katrina Atchley, Children's Issues Committee Chair
Ahsaki Baptist, Diversity Committee Co-Chair
Blair Bennington Cannon, Diversity Committee Co-Chair
Third Quarter
Marisa Lee Combs, Mock Trial Committee Chair
Troy S. Weston, Mock Trial Committee Vice Chair
Fourth Quarter
Lee Bussart Bowles, editor of the Tennessee Young Lawyer
Rachel M. Moses, District 6 Representative
P. Matt Potempa, Disaster Relief Committee Member

2011-2012
First Quarter
Ellie Hill, Public Service Committee Vice Chair
David Veile, President-Elect
David McDowell, Vice President

Second Quarter
W. Paul Whitt, CLE Committee Chair
Mary Beth Haltom, CLE Committee Vice Chair
Ahsaki Baptist, Diversity Committee Chair
Nikylan Knapper, Diversity Committee Vice Chair
Third Quarter

Troy S. Weston, Mock Trial Committee Chair
Candi Henry, Mock Trial Committee Vice Chair
Fourth Quarter
Katrina J. Atchley, Children’s Issues Committee Chair
P. Matt Potempa, Liaison to the ABA Young Lawyers Division

2012-2013
First Quarter

Shauna Billingsley, District 11 Representative
Brad Carter, Wills for Heroes Committee Chair
Second Quarter
Tommy Santel, CLE Committee Chair
Mary Beth Haltom, CLE Committee Vice Chair
Joann Coston-Holloway, District 14 Representative
Third Quarter
Troy S. Weston, Mock Trial Committee Chair
William P. Holloway, Mock Trial Committee Vice Chair
Joseph A. Fanduzz, Membership & Law School Outreach Committee Chair
Nathan E. Shelby, Membership & Law School Outreach Committee Vice Chair
Fourth Quarter
D. Adam Moore, E-DICT Editor
Stacie S. Winkler, Vice President and Long Range Planning Committee Chair

2013-2014
First Quarter
Elizabeth “Ellie” Hill, Public Service Committee Chair
Philip A. Hatch, Public Service Committee Vice Chair
Aimee M. Luna, District 7 Representative
Bradley M. Carter, Wills for Heroes Committee Chair
V. Michael Kurtz, District 8 Representative
Jo Ann Coston-Holloway, District 14 Representative
Tiffany G. Johnson, West Tennessee Wills for Heroes Captain
Lee Bussart Bowles, ABA HOD Liaison
Second Quarter
Katrina Atchley Arbogast, Children’s Issues Committee Chair
Thomas S. Santel, CLE Committee Chair
Steven W. King, West Tennessee CLE Captain
Charles M. Molder, Publications Committee Chair
Justin B. Faith, Tennessee Young Lawyer Editor
Third Quarter
Joshua B. Dougan, Mock Trial Committee Chair
William P. Holloway, Mock Trial Committee Vice Chair
Candi Henry, Mock Trial Long Range Planning Committee Chair
Troy S. Weston, Immediate Past Mock Trial Committee Chair
Fourth Quarter
Rachel Ralson Mancl, District 1 Representative
Tessa N. Lawson, Upper Cumberland Young Lawyers Association President
Jason F. Hicks, District 6 Representative